Krúžok Microbity a programovanie je zameraný na programovanie počítačov Microbit a zariadení k nemu pripojiteľných pre žiakov od 5. do 9. ročníka.
BBC micro:bit je programovateľný minipočítač, ktorý dodáva programovaniu „hmatateľnosť“. Stačí vytvoriť jednoduchý program a nahrať ho pomocou USB kábla alebo bluetooth. Má niekoľko zabudovaných senzorov, napríklad teplomer, kompas, akcelerometer… a možno k nemu pomocou vstupno/výstupných pinov pripojiť akúkoľvek elektroniku – LED pásiky, motorčeky, senzor tepu…
Postupne nás obklopuje internet vecí, namiesto toho, aby ste boli pasívnymi používateľmi automatov, naučíte sa tieto zariadenia programovať, pochopíte ako fungujú a možno vymyslíte zariadenie a aplikáciu, ktorá uľahčí život vám, vašim kamarátom, rodičom, …
Napriek tomu, že sa microbit zmestí do väčšej peňaženky, je to plnohodnotný počítač, s ktorým môžete ovládať automatické otváranie, zatváranie dverí, zalievanie kvetín, kŕmenie domácich miláčikov, možno ho použiť ako alarm, riadiť teplotu akvária, miestností, … Keď popustíte uzdu fantázii, vymyslíte niečo, čo by som ani ja nevymyslel.
Microbity budeme programovať v blokovom prostredí MakeCode, je to podobné, ako programovanie v Scratchi. Takto vytvorený program možno skonvertovať do jazyka MicroPython, tak sa mimovoľne naučíte programovať v jazyku Python, ktorý vám otvorí bránu do programovania v „dospeláckych“ programovacích jazykoch. Python je aj vstupnou bránou do sveta umelej inteligencie, naučíte sa základy programovania a trénovania umelej inteligencie a v budúcnosti nebudete jej „otrokmi“ ale jej pánmi.
Žiaci krúžku sa zúčastnia celoslovenských a medzinárodných programátorských a robotických súťaži.
RNDr. Tibor Menyhért
Učiteľ matematiky, fyziky a informatiky
e-mail: tibor.menyhért@zskezmarska28.sk
Zdroje: V článku boli použité informácie a obrázky zo stránky Učíme s hardvérom, kde môžete nájsť podrobnejšie informácie o microbitoch a na krúžku budeme čerpať inšpiráciu hlavne z tejto stránky. https://www.ucimeshardverom.sk/materialy/zacni/