Zabudované funkcie sú funkcie, ktoré sú v interpretri Python vždy k dispozícií, nemusíme ich importovať.
Voľne som preložil informácie o funkciách, ktoré môžete potrebovať
- abs(x) – absolútna hodnota čísla x
- bin(x) – prevod celého čísla do dvojkovej sústavy, na začiatku uvedie prefix 0b. Príklady: bin(3) bin(-10)
- chr(i) – prevedie číselnú hodnotu na znak UNICODE. Príklady: chr(65) chr(97) chr(8364) chr(64)
- float(x) – prevedie celé číslo na číslo typu float, prevedie reťazec na číslo typu float, začiatočné a koncové medzery ignoruje. Ak reťazec nie je číslom, zahlási chybu.
Príklady: float(55) float(‚ 55 ‚) float(10*5.5) float(’10*5.5′) zahlási chybu, float(‚1.5e-3‘) - globals() – vráti zoznam a hodnoty globálnych premenných.
- locals() – vráti zoznam a hodnty lokálnych premenných, ak sme v hlavnom programe, locals() a globals() vrátia to isté.
- help(), help(objekt) – help bez parametra nás dostane do interaktívneho módu a môžeme zadávať názvy príkazov, namiesto zobáčikov sa vypíše help>. Help s parametrom vypíše informáciu o danom objekte.
- hex(n) – prevedie celé číslo z desiatkovej do šestnáckovej sústavy. Na začiatku je prefix ‚0x‘. Príklady: hex(10) hex(65) hex(-65)
- input(), input(prompt) – interaktívny vstup z klávesnice. Prompt je text, ktorý sa výpíše pri dialógu s používateľom. Input v Pythone 3 vracia hodnotu typu string. Ak to má byť číslo musíme hodnotu pretypovať
- int(hodnota) – prevod hodnoty na celé číslo. Hodnota môže byť typu float alebo reťazec. Ak je to je reťazec a obsahuje neplatné znaky, vráti chybovú hlášku.
- len(objekt) – vracia počet prvkov objektu. Ak je to reťazec, počet znakov v reťazci (dĺžku reťazca), ak je to zoznam – počet prvkov v zozname…
- list(objekt) – prevedie hodnotu objektu na typ zoznam (angl. list). Napr. list(s), kde s rozloží reťazec na zoznam jednotlivý písmen.
- – vráti najväčšiu hodnotu objektu, vráti najväčší argument
- – vráti najmenšiu hodnotu objektu, vráti najmenší argument
- oct(hodnota) – vráti hodnotu v osmičkovej sústave, číslo v osmičkovej sústave začína prefixom ‚ 0o‘. oct(9) vráti ‚0o11‘
- open(file), open(file, mode=mód) – otvorí súbor, ak ani je uvedený mód (spôsob otvorenia) otvorí súbor na čítanie. Podrobnejšie neskôr.
- ord(znak) – prevedie znak na jeho
Zdroj